כל מה שחשוב לדעת על מתיחת פנים

מראה צעיר יותר נתפש בימינו כיפה יותר, חיוני יותר ומושך יותר, ובהתאם אך טבעי הוא שרבים מאיתנו ירצו להעניק לפנים שלהם מראה שכזה, שהרי הפנים שלנו הן האיבר שמושך את מרב תשומת הלב ברוב המקרים. ישנו מגוון רחב של דרכים להצעיר את מראה הפנים, חלקן אף ללא ניתוח (למשל זריקות בוטוקס או טשטוש קמטים באמצעות חומצה היאלרונית) – אבל בסופו של דבר הליך כירורגי שמעלים קמטים, מסיר עודפי עור, ומהדק רקמות ושרירים הוא האפקטיבי ביותר, ועל כן אין פלא שמתיחות הפנים על סוגיהן השונים זוכות לפופולריות רבה (ואגב, ישנו תיעוד לניתוח שכזה שהתרחש כבר ב-1901!).

חשוב להדגיש: מתיחת הפנים אינה מחזיקה מעמד לנצח, והיא גם לא תקנה לאדם בן 60 חזות של בן 35. בנוסף חשוב להקפיד על אורח חיים נכון – בעיקר תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, שינה טובה וכמות קטנה ככל האפשר של לחץ – על מנת שהאימפקט של הניתוח יישמר, אולם גם עם מגבלות אלה עדיין אין ספק שמתיחת פנים לא רק משנה משמעותית את האופן בו נראות הפנים שלנו אלא גם מחזקת את הדימוי העצמי באופן כללי ואיתו גם את הביטחון העצמי.

דגש נוסף הוא על בחירה הרופא שיבצע את הניתוח, כשמן הראוי להקפיד לא רק על בחירה מנתח פלסטי מיומן באופן כללי אלא גם על מי שביצע כמה וכמה מתיחות פנים וצבר ניסיון נרחב בביצוע הליך כירורגי ספציפי זה.

הטכניקה של ההליך הכירורגי

מתיחת פנים מתבצעת בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית בליווי טשטוש. משך הניתוח מספר שעות – בהתאם להיקף המתיחה.

עוד לפני הניתוח מסומנים הקווים שלאורכם יבוצעו החתכים ואזורי ההפרדה, וכן האזורים המיועדים להדגשה ספציפית. החתך העיקרי מתחיל מעל לאוזן ונמשך לאורך חלקה הקדמי ומסביב לתנוך. בשלב הראשון של המתיחה מתבצעת הפרדה של העור מהפנים ולאחר מכן מהודקות הרקמות העמוקות ומקוצרות במידת הצורך כך שהתוצאה היא הרמת אותן רקמות ושיפור ניכר של קווי המתאר של הפנים.

בשלב השני מוצאים עודפי העור שפוגמים במראה של המנותח/ת ובסיום ההליך נתפרים החתכים בחוט נספג מעצמו.

האימפקט של מתיחת הפנים בא לידי ביטוי הן בהחלקת קמטים עמוקים, הן בביטול התופעה שבה חלק מהפנים הופך רפוי וצונח כלפי מטה והן בהעלמתן של רקמות עור עודפות.

מתי כדאי לבצע מיני מתיחה ומתי מתיחה מלאה?

אחת ההתלבטויות העיקריות בהקשר של מתיחת פנים היא האם לבצע מתיחה מלאה או שמא “להסתפק” במיני מתיחה.

ההבדל העיקרי בין שני ההליכים הכירורגיים הוא שה”מיני” מתיחה מתמקדת בחלק התחתון של הפנים (בערך שליש מסך הפנים) ובאזור הצוואר, ובהתאם נדרשים פחות חתכים ובנוסף החתכים המתבצעים הינם קצרים יותר. המכנה המשותף לשני סוגי המתיחות הוא שבכל מקרה לא רק מוסרים עודפי עור אלא גם מהודקות הרקמות הרלוונטיות כדי להעלים את המראה הרפוי והרופס.

באופן טבעי ניתוחי ה”מיני” נמשכים זמן קצר יותר וההתאוששות מהם מהירה יותר ועל כן רבים בוחרים באופציה זו. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם רק מתיחת פנים מלאה תיצור אימפקט משמעותי – ובעיקר בגיל מבוגר יותר כך הדבר – כך שחשוב לבחור ברופא מנוסה ובעל יושרה שימליץ לכם על ההליך האופטימלי מבחינתכם.